źródło: pixabay.com/ShutterlyFabulous

Dom

Poznaj dostępne rodzaje rolet

Rolety to osłony okienne, które można opuszczać i podnosić, aby wpuścić więcej lub mniej światła do pomieszczenia. Zazwyczaj sterowane są za pomocą sznurka lub bezprzewodowego pilota, choć niektóre wymagają ręcznego podnoszenia. Żaluzje są często wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego; materiał określa, ile światła słonecznego wpuści żaluzja w ciągu dnia.

Istnieją trzy różne rodzaje żaluzji: żaluzje plisowane, które składają się z jednego ruchomego panelu z tkaniny umieszczonego w rzędzie nieruchomych paneli z tkaniny; żaluzje rzymskie, które mają jeden lub więcej paneli z tkaniny, które przesuwają się w górę lub w dół wewnątrz ramy okiennej; i rolety, które mają jeden (lub dwa) panele z tkaniny, które zwijają się w górę lub w dół na kółkach w metalowej ramie. Plisy i rolety oferują prywatność i kontrolę światła, natomiast rolety rzymskie zapewniają tylko prywatność.

Żaluzje drewniane występują w dwóch odmianach: żaluzje uchylno-obrotowe (czasami nazywane “weneckimi”) oraz żaluzje typu stack-and-pinion. Żaluzje uchylno-obrotowe wykonane są z dwóch drewnianych listewek, które obracają się pod kątem na siebie. Obrót umożliwia odchylenie listew do wewnątrz w razie potrzeby, a następnie obrócenie ich do góry, aby leżały płasko na ramie okna.  Wejdź na joysy.pl