Topnik do lutowania to płyn lub pasta, którą nakłada się na powierzchnię złącza, które ma być lutowane. Topniki są używane celem zapobiegania utleniania podczas lutowania i wspomagania przepływu lutu do wszystkich powierzchni metalu.
Topnik do lutowania stosowany jest również w zastosowaniach hydraulicznych, gdzie pomaga zapobiegać korozji metalowych rur i armatury poprzez utrzymywanie powierzchni wolnej od materiałów korozyjnych.
Spis treści
Topniki występują w dwóch rodzajach:
- aktywnym – są silniejsze, ale również bardziej niebezpieczne niż pasywne;
- pasywnym – zawierają związki kwasowe, które mogą uszkodzić oczy i skórę, jeśli nie będziesz ostrożny. Mogą również powodować uszkodzenia niektórych metali, w tym aluminium i stali nierdzewnej.
Topnik do lutowania powinien być nakładany równomiernie i cienko po obu stronach złącza przed lutowaniem, aby zapobiec utlenianiu się lutu. Głównym jego celem, jest nie tylko poprawa lutowności, ale także usuwanie tlenków ze stopów (zwłaszcza miedzi, mosiądzu i brązu).
Topniki można podzielić na dwa główne rodzaje:
- organiczne – oparte są na solach alkalicznych – wodorotlenku sodu lub potasu (NaOH lub KOH) rozpuszczonych w alkoholach lub estrach.
- nieorganiczne – najczęściej oparte o chlorek amonu (NH4Cl), dwufluorek amonu (NH4HF2), dwusiarczan amonu (NH4HSO4) lub kwas borowy (H3BO3).