Rodzaje żwirków bentonitowych dla kota – drobne i grube

Bentonit to jeden z najchętniej wybieranych typów kocich żwirków. Jego praktyczne właściwości docenili zarówno hodowcy jak i ich koci pupile. Bentonit świetnie radzi sobie z pochłanianiem nieczystości, wiązaniem ich w swojej strukturze oraz zatrzymywaniem zapachów. Poniżej wskazujemy na najchętniej wybierane typy żwirków bentonitowych oraz przedstawiamy ich krótką charakterystykę użytkową.

Bentonit i jego kluczowe właściwości 

Bentonit to rodzaj żwirku wykonany z materiału skalnego. Wykonane z niego granulki odznaczają się dość dużą porowatością. Ułatwia to wchłanianie wilgoci, która po dostaniu się do wnętrza bentonitu zostaje „związana”. Bentonit w ten sposób pochłania także nieprzyjemne zapachy, przeciwdziałając ich ulatnianiu się poza kocią toaletę. 

Wybierając żwirek bentonitowy warto zwrócić uwagę na rozmiar jego granulków, które mogą mieścić się w kilku przedziałach. Dwa podstawowe to żwirki drobne oraz grube. Pierwsze mają rozmiar od 0,5 do nawet 2 mm. Żwirki grube są odpowiednio większe – od 2 do 4 mm. Znajdziesz też wersje mieszane, łączące oba rozmiary granulacji. 

Żwirki bentonitowe a ich funkcjonalność 

Który typ granulacji warto wybrać? Najlepiej przeprowadzić kilka testów i obserwować zachowanie kota – jego reakcje na podanie konkretnego typu żwirku. Każdy kot ma swoje preferencje w tym zakresie, które warto uwzględnić. 

Żwir niewielkich rozmiarów dobrze wchłania mocz, a powstające bryłki są stabilne. Żwir dla kota o większym rozmiarze jest chętniej wybierany z uwagi na komfort kocich opiekunów. Żwirek taki w mniejszym stopniu rozsypuje się dookoła kuwety lub przykleja do kocich łapek. Jego użytkowanie jest bardziej higieniczne z perspektywy potrzeby sprzątania.