Jak na co dzień można radzić sobie z dużym stresem?

Wysoki poziom stresu wiąże się z gorszym zdrowiem i samopoczuciem. Jeśli czujesz się zestresowany, ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Pomysły na skuteczne obniżenie poziomu stresu

1) znaleźć dla siebie chwilę wytchnienia i  zrobić sobie przerwę od sytuacji lub czynności, które są przyczyną stresu. Pomocne może okazać się wzięcie kilku głębokich oddechów w tym czasie.

2) zmniejszyć ilość spożywanej kofeiny i alkoholu, ponieważ substancje te mogą przyczyniać się do powstawania uczucia niepokoju lub ataków paniki.

3) unikanie kofeiny i alkoholu może pomóc w zmniejszeniu uczucia niepokoju, jednak ważne jest, aby w przypadku nadużywania lub nadużywania substancji w przeszłości, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub stylu życia, zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu.

4) rozmowa o tym, jak się czujesz, może być pomocna w zmniejszeniu poczucia stresu lub niepokoju. Zaleca się, aby rozmawiając o swoich uczuciach z kimś innym (na przykład z przyjacielem lub członkiem rodziny), nie próbować udzielać rad ani nie mówić, co należy zrobić, ale uważnie słuchać i okazywać zainteresowanie tym, co się mówi, zadając pytania, takie jak “jak się z tym czujesz?

Jeśli powyższe metody nie pomogą, to zawsze warto się podjąć takiego rozwiązania jak leczenie stresu w formie online lub stacjonarnie, w jednej z wielu placówek czy klinik, jakie znajdują się w Polsce.