Fernando @cferdophotography/unsplash.com

Co zrobić, gdy cierpimy na bezsenność?

Bezsenność, zwana również insomnią, jest jednym z rodzajów zaburzeń snu. Wiążą się z nim przede wszystkim trudności z zasypianiem, a co za tym idzie, pogorszeniem samopoczucia w ciągu dnia. W długofalowych skutkach, bezsenność przekłada się na obniżenie jakości życia. Jakie są przyczyny i objawy insomnii, co zrobić, gdy cierpimy na bezsenność?

Jakie są przyczyny bezsenności?

Bezsenność dzieli się na:

  • bezsenność przygodną, która trwa przez kilka dni,
  • bezsenność krótkotrwałą utrzymującą się nawet do kilku tygodni,
  • bezsenność przewlekłą, z którą można zmagać się nawet przez kilka miesięcy.

W przypadku bezsenności przygodnej oraz krótkotrwałej głównymi przyczynami może być nadmierna ilość stresu, częsta zmiana miejsca spania lub wszelkiego rodzaju infekcje, takie jak kaszel czy zatkany nos. Na bezsenność przygodną lub dłuższą mogą cierpieć osoby podróżujące między strefami czasowymi ze względu na potrzebę adaptacji do nowego trybu snu.

Bezsenność przewlekła ma o wiele więcej przyczyn, takich jak zaburzenia psychiczne, uzależnienia, niedobory witamin, schorzeń neurologicznych, zespołu niespokojnych nóg, niewłaściwej higieny snu czy też wszelkich chorób o podłożu somatycznym. Czasami przyczyny zaburzeń snu nie są tak proste do ustalenia. Można spotkać się z bezsennością samoistną, która pojawia się niezależnie od trybu życia, jaki prowadzimy.

Jakie są objawy insomnii?

Do objawów bezsenności można przede wszystkim zaliczyć trudności z zaśnięciem, niezależnie od odczuwanego przez chorego zmęczenia, a także odczuwanie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia. Sen w przypadku bezsenności bywa płytki i przerywany, z racji czego organizm nie jest w stanie się odpowiednio zregenerować. Niektóre osoby z zaburzeniami snu budzą się ponadto bardzo wcześnie. Sen jest bardzo ważną i podstawową biologiczną potrzebą człowieka, dlatego, jeśli problemy utrzymują się dłużej niż miesiąc lub, mimo krótkotrwałości, często nawracają, warto zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj na tę dolegliwość są przepisywane różnego rodzaju leki wspomagające walkę z bezsennością. Na receptomat.pl można w szybki i prosty sposób uzyskać e-receptę, wypełniając krótki kwestionariusz online. Lekarz w krótkim czasie wystawi e-receptę na odpowiednio dobrany do pacjenta lek.

Co robić, gdy cierpimy na bezsenność?

Oprócz zalecanej terapii farmakologicznej, można próbować domowych sposobów, które również są bardzo efektywne przy leczeniu zaburzeń snu. Nie wiążą się one ponadto ze skutkami ubocznymi jak w przypadku leków. Dbając o siebie oraz stosując odpowiednią rutynę przed snem, można zminimalizować, jeśli nie całkiem pozbyć się objawów. Jeżeli domowe sposoby zawiodą, a sytuacja ze snem nie poprawi się, wtedy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Warto zażywać ciepłych kąpieli lub pryszniców przed snem, aby organizm mógł poczuć się odprężony. Picie herbaty szczególnie o właściwościach uspokajających przed pójściem spać również może być bardzo skuteczne w walce z bezsennością. Można także zdecydować się na stosowanie poduszeczki rumiankowej, która przy okazji zapobiega bólom głowy, często towarzyszącym po przebudzeniu się z niepełnego snu. Warto również wykluczyć wszelkie czynniki utrudniające zasypianie. Najlepiej zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem, jak również rezygnować ze zbyt późnych posiłków.

Zdj. główne: Fernando @cferdophotography/unsplash.com