Podłoga w warsztacie samochodowym stale narażona jest na działanie niekorzystnych dla niej czynników, takich jak uderzenia mechaniczne, zarysowania, ścieranie czy zabrudzenia smarami oraz środkami chemicznymi. Aby podłoga w warsztacie mogła służyć przez dłuższy czas bez większych uszkodzeń, powinna być odporna na niekorzystne czynniki. Jaka podłoga poradzi sobie z takim wyzwaniem?
Spis treści
Rodzaje podłóg odpowiednich do użycia w warsztacie
Na rynku istnieje wiele rodzajów podłóg, które pozornie nadają się do użycia w warsztacie. Płytki będą stanowić idealną posadzkę do łazienki czy kuchni. W salonie najczęstszym wyborem będą panele lub drewniany parkiet, w sypialni natomiast dobrym rozwiązaniem będzie położenie wykładziny. Wszystkie wymienione rodzaje podłoża świetnie sprawdzają się w codziennym użytku. Zupełnie jednak nie nadawałyby się do takiego miejsca, jakim jest warsztat. Bez znaczenia, czy mówimy o warsztacie samochodowym, czy o innym rodzaju warsztatu. Nie są one na tyle łatwe do utrzymania i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz użycie środków chemicznych, aby położenie ich w warsztacie miało większy sens. Jakie więc podłoże dobrze sprawdzi się w warsztacie?
Podłoga betonowa
Podłoga betonowa to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów posadzek w lokalach o użytku przemysłowym takim jak warsztaty czy hale produkcyjne. Jest to podłoże bardzo solidne i trwałe. Podłoga betonowa do warsztatu powinna być zbrojona, a także odpowiednio zaimpregnowana. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, beton narażony będzie na zarysowania i uszkodzenia. Podłogę z betonu można ochronić, malując ją farbą do betonu. Farba do posadzek betonowych świetnie zabezpieczy całą powierzchnię betonu, dodatkowo nadając jej wyjątkowego charakteru.
Podłoga z żywicy epoksydowej
Żywica epoksydowa to materiał coraz częściej używany w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki swoim właściwościom jest bardzo trwały. Nadaje się więc do pokrycia podłogi w warsztacie. Istnieje kilka sposobów nakładania żywicy. Należą do nich wylewanie żywicy na podłogę bądź nałożenie jej pędzlem lub pacą. Grubość nałożonej żywicy to najczęściej od 1 mm do 6 mm.
Podłoga wykonana z żywicy jest łatwa do utrzymania w czystości. Wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi, a także są odporne na działanie chemii (takiej jak np. rozpuszczalniki) i uszkodzenia mechaniczne.
Podłoga z płytek
Jednym z tańszych sposobów na wykonanie podłogi do warsztatu jest wykorzystanie w tym celu płytek. Do warsztatu najlepiej jest wybierać płytki klinkierowe, lastrykowe lub gresowe. Muszą one charakteryzować się odpornością na ścieranie i nasiąkanie. Powinny także zostać ułożone przy użyciu kleju o zwiększonej elastyczności. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek nadających się do użycia w warsztatach. Te wykonane z gresu technicznego charakteryzują się właściwościami antypoślizgowymi oraz niską nasiąkliwością, a więc cechami niezbędnymi dla podłogi przeznaczonej do użytku przemysłowego.
Wybór płytek na podłogę do warsztatu to dobre przełożenie jakości do ceny, nie oznacza to jednak, że jest to najlepsza dostępna na rynku opcja. Przed wyborem odpowiedniego podłoża do warsztatu należy dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i wybrać tą najodpowiedniejszą dla siebie. Lepszym pomysłem od wyboru płytek do warsztatu może okazać się postawienie na podłogę betonową lub epoksydową.
Zdj. główne: Galeria Estação/unsplash.com