Co trzeba wiedzieć o zatrzymanych zębach mądrości?

Zęby mądrości to trzeci i ostatni zestaw zębów trzonowych, które wyrastają, gdy osoba jest w późnych nastolatkach lub wczesnych latach dwudziestych. Nie każdy ma zęby mądrości, ale dla tych, którzy mają, czasami nie ma wystarczająco dużo miejsca w ustach, aby przejść przez nie i mogą stać się uderzone. Kiedy tak się dzieje, jest to znane jako “zatrzymane zęby mądrości” lub “uderzone zęby mądrości”. W tym wpisie przyjrzymy się, czym są zatrzymane zęby mądrości i co należy o nich wiedzieć.

Czym są zatrzymane zęby mądrości?

Zatrzymane zęby mądrości to trzeci zestaw zębów trzonowych, które nie mają wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby prawidłowo się wyrżnąć. Często utknęły (lub wbiły się) między kośćmi szczęki a tkanką dziąsła i mogą powodować ból, obrzęk i infekcje. Mogą również prowadzić do innych problemów stomatologicznych, takich jak stłoczone lub krzywe zęby.

Kiedy należy zgłosić się do dentysty?

Jeśli uważasz, że możesz mieć zatrzymane zęby mądrości, ważne jest, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty. Dentysta będzie mógł zbadać jamę ustną i ocenić wszelkie potencjalne problemy związane z zatrzymanym zębem/zębami.

Opcje leczenia zatrzymanych zębów mądrości

Najczęstszą opcją leczenia zatrzymanych zębów mądrości jest ekstrakcja. Polega ona na chirurgicznym usunięciu zęba/zębów, aby nie powodowały one dalszych problemów w przyszłości. Jeśli jednak dentysta uważa, że lepiej byłoby nie usuwać zęba/zębów od razu, może zalecić inny sposób postępowania, taki jak regularne monitorowanie lub okresowe wykonywanie zdjęć rentgenowskich, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

Jeśli chodzi o radzenie sobie z zatrzymanymi zębami mądrości, ważne jest, aby podjąć działania raczej wcześniej niż później, aby wszelkie potencjalne problemy mogły zostać szybko i skutecznie rozwiązane. Jeśli uważasz, że możesz mieć zatrzymany ząb mądrości lub jeśli odczuwasz dyskomfort lub inne oznaki problemu, od razu umów się na wizytę u dentysty, aby mógł on ocenić Twoją sytuację i określić najlepszy dla Ciebie sposób postępowania. Dbanie o zdrowie jamy ustnej teraz uchroni Cię przed znacznie większymi problemami w przyszłości! https://www.poladent.pl/zatrzymane-osemki-poznan